copitoalvarenga101
copitoalvarenga101 copitoalvarenga101
  • 21-10-2022
  • Mathematics
contestada

Tao buys almonds to prepare a sauce and serve it with noodles. Buy a 3/8 pound bag of almonds for $1.20.

What is the unit price per ounce that tao pays for almonds? (16 oz = 1 lb)
Or $0.15
Or $0.20
Or $2.40
Or $3.20​

Respuesta :

Otras preguntas

43 x 3 tens equals how many tens
the image of (-4,-3) reflected along the x-axis is?
What is .23 as a fraction in simplest form
How are the decimals 0.009 and 0.09 related? Explain
how long does a car traveling at 70 mph take to travel 88 miles, in hours
An ice-cream shop uses 4 pints of ice cream to make 6 sundaes. How many pints of ice cream is used for each sundae?
the flagpole casts an 8 foot shadow and the oaketree casts a 12 foot shadow. how tall is the oaktree?
Pollution in cities during the late 1800s was caused in part by horses, coal, and inadequate sewer systems. a. True b. False
How did the history of british government and the ideas of the enlightenment affect colonial government
What connects the Mediterranean Sea to the Red Sea and then the Arabian Sea?