hannahbannzz5424 hannahbannzz5424
  • 21-12-2022
  • Business
contestada

the standard materials cost to produce 1 unit of product r is 5 pounds of material at a standard price of $40 per pound. in manufacturing 6,500 units, 30,200 pounds of material were used at a cost of $42 per pound. what is the direct materials quantity variance?

Respuesta :

Otras preguntas

Based upon the above context, the word paragon best means
How can you skip count to find how many counters in all?
The ratio of boys to girls at a rock concert was about 7 to 6. if there were 1,092 boys at the rock concert, how many girls were there?
please show me how to solve 660 x 183
Which situation represents a proportional relationship?
Why is klipspringer unable to refuse gatsby’s request that he play the piano?
90 is the produ t of donnies savings and 6.
If x represents the mesure of the small angle and These two angles are complementary, find the Measure of each angle
On act is scene 5 of Romeo and Juliet when friar Lawrence enters he says come is the bride ready to go to church why is this line dramatically ironic
PLEASE HELP WILL BE MUCH APPRECIATED