hollycarpenterpdj3k8
hollycarpenterpdj3k8 hollycarpenterpdj3k8
  • 22-08-2018
  • Mathematics
contestada

Stephanie wants to buy 6 pencils case at a cost of $0.99 each.How many will the 6 pencils cases cost altogether

Respuesta :

st4rgrl
st4rgrl st4rgrl
  • 22-08-2018

6 pencil cases would cost $5.94.

You can create an expression to represent the scenario.

6×$0.99

=$5.94 for 6 pencil cases

Answer Link
BiologiaMagister
BiologiaMagister BiologiaMagister
  • 27-08-2018

All you have to do is multiplication, the pencil cases that will be bought times the proce of each case:

6 * 0.99 = 5.94 dollars


Hope it helped,


BioTeacher101

Answer Link

Otras preguntas

What multiplied by 15 equals 750?
Full form of SAT. Pls help​
The number of new coronavirus deaths in the United States on the 18th reached 1,054, which is the first time since March this year to exceed 1,000. The number o
What are the situation when we use indefinite article
Physical Science Essential Question: How can the scientific process be used to help us investigate and understand natural phenomena? Elaborate: Challenge studen
true or false? in a two-column proof, the left column states your reasiong
15. The cost of beverages in a vending machine is shown. Beverages Cost 1 2 $1.25 $2.50 $3.75 3
A student’s incorrect attempt to simplify an exponential expression is show in the box What is his mistake!!!!!
The Lumiere Brothers discovered a way to advance film in front of the lens by adapting technology from the...
The tone of the poem is difficult for readers to determine because the feelings the words express change over the course of the poem. the linguistic style prefe