trashburgerr trashburgerr
  • 23-08-2018
  • Mathematics
contestada

rob bought a magazine for $3 and five erasers, he spent a total of $13. How much did each eraser cost

Respuesta :

Haileybidinger
Haileybidinger Haileybidinger
  • 23-08-2018
You first do 13-3 because that’s how The magazine cost. You end with 10, then divided by five because you have five erasers. The answer is $2 per eraser.
Answer Link

Otras preguntas

Which aspect of the following poem might imagists most admire? The footsteps of the cat upon the snow: plum-blossoms. A. the overlapping images of a cat’s footp
In I649, Charles I died. What caused his death? smallpox poisoning old age beheading
equipment compensates for acting irresponsibly and disregarding the rules of a physical activity.
The comitatus was a bond between a king and his nobles (called thegns). a. True b. False
Los picadores are the matador’s _________________. a. helpers c. enemies b. opponents d. weapons
How much weight did he gain over the six week period?
If 10 of the 50 apples are green percent of the apples are green
Abbi has $400 in $5 bills. If she has 38 bills, how many of them are $20? Assign two variables and two equations. Please solve.
According to the chart given estimate the useful range for each indicator, from a minimum to maximum pH. The range usually spans 1.5 to 2 pH units. For example,
Margot is studying the yield of bushels of wheat in comparison to the amount of rainfall, in inches, that occurs. She finds the linear regression equation to b