gabriellabadon2
gabriellabadon2 gabriellabadon2
  • 21-10-2018
  • Mathematics
contestada

If Apple's cost $3.50 per pound how much would 1 1/2 pounds cost

Respuesta :

jade13cox
jade13cox jade13cox
  • 21-10-2018

5.25

3.50 for one pound and half of that is 1.75. so 3.50 + 1.75=5.25

Answer Link

Otras preguntas

Josh grew up in an upper-class family with regular doctor visits and access to health resources like exercise equipment and nutritionists. he understands the th
The change of relationships among people necessitates the change in the principles by which they live. / true or false?
The process of DNA replication is biologically significant because it allows the cells of living organisms to A. convert solar energy into glucose. B. syn
which section of the body is it more dangerous to store fat
Which of these statements is not true about chemical reaction rates? A) Temperature can change a reaction rate B) The amount of reactants can increase the react
A number cube is rolled and a marble is selected at random from the bag at the right . find each probability
How did voyager 1 and voyager 2 made outer space exploration and easier
In thermodynamics, a closed system is a system where _____ A) entropy is decreasing B) the entropy remains the same C) energy is available to do work D) the
How did England acquire the Dutch colony that separated it's other colonies?
Select all that apply. Select the items that support the statement: Consumer preferences affect how producers make goods. ~buying organic products and non-GMO