busychickn748 busychickn748
  • 22-11-2018
  • Mathematics
contestada

If peanuts cost $6.59 per pound how much would it cost to buy three and a half pounds of peanuts

Respuesta :

Mareska95
Mareska95 Mareska95
  • 22-11-2018

Hi!

All we need to do in this case to multiply these two numbers, like this:

3,5 pounds * $6,59 per pound = $23,065

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

what is the area of a rectangle with length √175 in. and width √63 in.?
what type of articles were in benjamin franklin's "poor richard almanack"
I need the solution for: log(3x) = log 2 + log(x + 4)
Which ratios form a proportion? A. 4/12, 6/8 B. 16/12, 3/4 C. 3/2, 15/14 D.10/16, 5/8
what is 7/10 - 1/15?
6x+3=4x+9 can you guys explain this for me
Which is greater 3/4 or 0.75?
what is the square root of 1000
Which ratios form a proportion? A. 4/12, 6/8 B. 16/12, 3/4 C. 3/2, 15/14 D.10/16, 5/8
Matthew reads 8 books each month as part of his book club. After belonging to the book club for 6 months,how many books will Matthew have read in all?