cassadythoummany cassadythoummany
  • 21-12-2018
  • Mathematics
contestada

3 pounds of peaches cost $6. how many pounds of peaches could be bought for $24. find the algebraic equation

Respuesta :

princesskyleepeace
princesskyleepeace princesskyleepeace
  • 21-12-2018

Answer:


Step-by-step explanation:The algebraic equation is 24/6*3 which will give you 12 pounds


Answer Link
choixongdong
choixongdong choixongdong
  • 21-12-2018

Answer:

Equation

2x = 24


Step-by-step explanation:

3 pounds of peaches cost $6

so each pound = $6/3 = $2

so if you have $24 then $24/ 2 = 12 pounds

Let x = # of pounds of peaches

Equation

2x = 24


Answer Link

Otras preguntas

Coal is a rock-like substance from the ground it is fossil fuel like oil and gas when you burn coal heat and energy are released think about what a fossil is th
What can you learn about American life in the 1950
What’s the correct answer for this?
What is the value of x? °x=32 °x=36 °x=37 °x=40
How did the Spartans react to the Delian League ?
Camera angles and shots determine the _____ from which the audience views the subject.
Large numbers of settlers moved to Texas from all of the following places EXCEPT: a. Mexico b. Germany C. Virginia d. Alabama Please select the best answer from
Select the correct answer. What did the War Powers Resolution of 1973 do? A. It slowed the growing power of the legislative branch. B. It promoted the powers
ASAP! GIVING BRAINLIEST! Please read the question THEN answer correctly! No guessing. Show your work or give an explaination.
Find the perimeter 14 3/4 + 4 1/2 + 8 1/2 + 10 2/5 + 10 2/5 + 12 4/5