alyssaupson5699 alyssaupson5699
  • 24-02-2019
  • Mathematics
contestada

3. If Juan purchased three 24-ounce cans of motor oil for $10.80, how much did he pay per ounce?

A. $2.59
B. $3.60
C. $.45
D. $.15

Respuesta :

dgoldenberg777
dgoldenberg777 dgoldenberg777
  • 24-02-2019

Answer: the answer is c) $.45

Step-by-step explanation:  to find out how much per ounce, you need to divide the price by the quantity. so 10.80/24=.45

Answer Link

Otras preguntas

The bakers at Healthy Bakery can make 240 bagels in 2 hours.How many bagels can they bake in 16 hours? What was that rate per hour? HELP ME PLEASE!!!
Shakespeare wrote plays and poems over a ____ year career. ten twenty thirty forty
The main theme of the American Indian Movement and Latinos called for: a. monetary compensation c. reclaiming all their land b. autonomy and fair treatment d. g
How have U.S presidents contributed to thanksgiving traditions over time ?
What were two main causes of the bitter rivalry between the Ottoman and Safavid empires?
a historian criticizing harry truman for his decision to drop the atomic bomb would most likely disagree with which of the following policies? a.detente b.uncon
Round 7097284 to a tenth of a million
a historian criticizing harry truman for his decision to drop the atomic bomb would most likely disagree with which of the following policies? a.detente b.uncon
Conducting experiments, using inquiry, and asking testable questions are processes that are used by
what is the compatible number of 9.4 and 62.6