kathydoge
kathydoge kathydoge
  • 25-04-2016
  • Mathematics
contestada

Cheese costs $4.20 per pound. If Ms.Rivera spent $6.30 on cheese, how many pounds did she buy? A. 15 B. 10.5 C. 1.05 D. 1.5

Respuesta :

SsS11 SsS11
  • 25-04-2016
the answer is 1.5(d) 

work:
          6.30/4.20=1.5 

:D

Answer Link

Otras preguntas

what were some characteristics of Aryan culture ?
Factorise: -1x^2y^2+x^4-2y^4
In the sentence You may have an apple or an orange but you can't have both . Where would the commas be ?
One group of people purchased 10 hot dogs and 5 soft drinks for $35. Another group purchased 7 hot dogs and 4 soft drinks for $25.25. What is the cost of a sin
Factorise: -1x^2y^2+x^4-2y^4
What were the lasting legacies of the Crusades?
Ok so I have like a grid and it says "On the grid to the right, draw a polygon that has 2 pairs of parallel sides, 2 pairs of sides equal in length, and 2 acute
what is 144 over 324 simplified
how do we know that the people of Mohenjo-Daro created a highly organized civilization?
If the weight of a package is multiplied by 5/7 the result is 40.5 pounds. Find the weight of the package.