hachem hachem
  • 23-05-2019
  • Mathematics
contestada

Mrs katz is buying apples and carrot cake for a school party.the apples cost $2.12 per pound.the carrot costs $19.75 estimate the cost for 3 pounds of apples and 1 cake

Mrs katz is buying apples and carrot cake for a school partythe apples cost 212 per poundthe carrot costs 1975 estimate the cost for 3 pounds of apples and 1 ca class=

Respuesta :

Neatoooo Neatoooo
  • 23-05-2019

a rough estimate is 26 because 20+2(3)=26

3 pounds of apples are 6.36

19.75+ 2.12(3) = 26.11

Answer Link

Otras preguntas

The truce is broken when a man draws his sword to kill a snake. True False
En las próximas semanas estará por realizarse la elección del nuevo comité de padres de familia el cual estará integrado por un presidente, secretario y un teso
Please I need help with this ASAP (5-x)(5+x)
2 x + 6x = 0 Please help!!!
sarina phoned me change into indirect speech​
Jenny goes to the store with $9.87. She then spends $2.81 of it. How much money does she have left?​
e) Keyboard shortcut to cut the text is ........ ​
the sick-leave time of employees in a firm in a month is normally distributed with a mean of 100 hours and a standard deviation of 20 hours.
Please answer I have limited time (question is in the answer). Simplify, don't solve. Don't include any links in your answer.
Please help_______it's from statistics,I will give you brainleist.​