Seudónimo Seudónimo
  • 25-05-2016
  • Mathematics
contestada

what is the unit rate for $140 for 18 ft to the power of 2

Respuesta :

vegetaakarj1 vegetaakarj1
  • 25-05-2016
You have an equation: 18 ft = $140. To find the unit rate for 1 ft, divide both by 18: 18/18 ft = $140/18 = $7.78/1 ft.
Answer Link

Otras preguntas

can you please help me please
Which best describes the climax of the Odyssey? A. Odysseus kisses the ground as his journey home comes to an end. B. Odysseus sees Telemachus for the fir
Frank uses improper body position to lift a heavy box and strains the muscles in his lumbar region. which muscles are most likely to be involved in this injury?
What hormones are related to sodium balance?
While the signalman is describing the actions of the person he sees by the mouth of the tunnel, the narrator says in his mind. "for God's sake clear the way!" w
of elements N, O, Cl, Na, and Which two would likely have similar chemical properties and why
If the area of a rectangle is 40" and the perimeter is 48", what are the side lengths of the rectangle?
im making a poster for chemistry. the topic is acid and base. i have to make a creative title to go with the poster. any ideas?
Fill in the chart below. Please use the phrase ‘almost none’ for the lower two rows if it applies.
why is the work output always less than the work input?