egallini15
egallini15 egallini15
  • 25-03-2020
  • Mathematics
contestada

one kilogram of cheese costs £5.60
jane buys 200g of cheese
work out how much she pays

Respuesta :

ViCaBeL ViCaBeL
  • 25-03-2020

Answer:

Jane pays £1.12 for 200g of cheese

Step-by-step explanation:

1kg = 1000g = £5.60

200g = x

x = (200 × 5.60)/1000

x = 1120/1000

x = £1.12

Answer Link

Otras preguntas

Which best describes the Spartan government?
What is 2 1/2 * -1/-4
Natural abundances vary based on the planet and its formation history. For example, Mars and Earth have different oxygen isotope ratios. It has been suggested t
A machine produces open boxes using square sheets of metal. The machine cuts​ equal-sized squares measuring 2 inches on a side from the corners and then shapes
you are researching the price of MP3 players he found an average price of $50.50 one MP3 player cost $56 and another cost $62 find the price of the third MP3 pl
WHAT IS THE MEANING OF OSMOSIS AND THE FUNCTION
f(x) = x + 2 g(x) = x - 4 (f9)(x) =
sum of equal angles is 180 (x + 20) 3x60
A spaceship travels at 0.776c relative to Earth. If the spaceship fires a small rocket in the forward direction, how fast (relative to the ship) must it be fire
Find (f*g) (x) for the following functions. f(x) = 9x2 – 2x – 9 g(x) = 11x – 9