babytanks11 babytanks11
  • 22-10-2014
  • Mathematics
contestada

how can you use a rate to compare costs of two boxes of cereal that are different sizes

Respuesta :

TehGuyy
TehGuyy TehGuyy
  • 22-10-2014
A rate shows how much larger or smaller one box is to the other box.
Answer Link
ayomideadesina2009 ayomideadesina2009
  • 01-12-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

Divide

the cost of each box by the size of the box in ounces to find the  

unit cost

per ounce.

Answer Link

Otras preguntas

Are there any poisonous animals in Washington State?
what is a example in the real world of cell wall?
Inverse VariationIf I varies inversely with R and I = 0.15 when R = 50, which equation should be used to show this relationship?   A.I=7.5/R  B.I=7.5R  C.IR=0.7
Why do people live where they live?
Which state that borders Kansas has tall mountains?
WHAT IS THE IMPORTANCE OF THE TROPIC OF CANCER AND TROPIC OF CAPRICORN
in the Diary of Anne Frank, Act 2, what effect does the landing of Allied troops in Normandy have on the attic inhabitants?
Which of the following best describes deflation as it relates to Earth science? A. Beach erosion caused by high tidesB. An avalanche caused by skiersC. High ti
what is 1\4 times 96
Why did world war 1 start