destinyrivers58
destinyrivers58 destinyrivers58
  • 21-05-2020
  • Mathematics
contestada

A 5.5 lb bag Of oranges cost 699 per pound How much does 1 orange cost

Respuesta :

ahx81
ahx81 ahx81
  • 21-05-2020

A 3 pound bag of oranges cost 4$. the 8 pound back costs 9$ which oranges cost less per pound ... 3 lb bag: 4/3 = 1 1/3 or $1.33 per pound

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Select the correct answer. What significant civil rights legislation did the federal government pass in 1990? A. the Equal Rights Amendment (ERA) B. the Civil
2+2=________ 4+4=________ 8+8=________
how to lift fingerprints off of porous surfaces ?
A jet travels 6588 miles against a jetstream in 9 hours and 7938 miles with the jetstream in the same amount of time. What is the rate of the jet in still air a
Are there any real number solutions to the system y=4 and x²+y²=2? Support your findings both analytically and graphically.
What was the reason for the revolt of the 13 colonies against british rule
A song had 12 beats every 5 seconds. How many beats are there in 30 seconds?​
Find the difference between the terms a10 of an arithmetic sequence and a geometric sequence, both of which begin at term a0 and have a2 = 4 and a4 = 12.
In nature, the elements oxygen and hydrogen are usually found as gases with the formulas O2 and H2. Why? Are they compounds? Are they molecules?
What is the largest group of immigrants coming to the united states today? A. chinese b. mexicans c. indians d. asians