iloveraytrenddyyme
iloveraytrenddyyme iloveraytrenddyyme
  • 25-09-2020
  • Mathematics
contestada

It costs $36.7 to fill up your tank which holds 16 gallons find the price per gallon to filly your gas tank up round to the nearest cent

Respuesta :

kimberlyoneal97 kimberlyoneal97
  • 25-09-2020
i think it’s $2.25 per gallon
Answer Link
aj993978
aj993978 aj993978
  • 25-09-2020

Answer:

$2.29/galloon

Step-by-step explanation:

Simply divide the cost by amount of galloons $36.7/16 = $2.29/gal

Answer Link

Otras preguntas

John ruskin, an english social critic, pointed to the ______ as an example of the union of art and labor to which industrialized society should aspire.
find elapsed time between 7:10 am to 8:15am two way
Who persuaded France to sign the Treaty of Alliance with the colonists?
Leah is using a 3.4-meter ladder to paint the exterior of her house. Leah has a mass of 50 kilograms. The acceleration due to gravity is equal to 9.8 meters per
Miriam wants to buy a house for $255,000 by taking out a 30-year fixed-rate mortgage with an interest rate of 6%. She plans on making a down payment of either $
The cost of 14 gallons of gas is $19.46. How much gas could you buy with $8.70
All of the following climate regions are located in East Asia except the __________ region. A. humid subtropical B. tropical wet and dry C. highlands D. semiar
The road which the aryan had to take was clearly marked out as a conqueror he subjected the lower beings and regulated their practical activity under his comman
how did the settlers who came to the midwest U.S. use the land
Divide 8 m in the ratio of 5:3