mikey90900
mikey90900 mikey90900
  • 21-10-2020
  • Mathematics
contestada

Craig bought 4.5 pounds of ground beef for $29.25. What is the unit price of the ground beef?

Respuesta :

cecii72947
cecii72947 cecii72947
  • 21-10-2020

Answer:

the answer would be 6.50

Step-by-step explanation:

unit price is the price for 1 pound in this example, to find it you have to divide 29.25 by 4.5 which would give you 6.50, hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

write the number in expanded form. 9.07 x 10^3 a) 0.00907 b) 9,070 c) 907,000 d) 0.907
the sum of a number and 20 is greater than four the number decreased by one
Complete the following question. _____ gente en la fiesta?HayEstá EsVa
Give an overview of four different symptoms in the human body that are caused by air pollution.
What Is this answerplease help
The number 199,557 contains two sets of digits in which one digit is ten times as great as the other. What are the values of the digits in each set?
300 written in scientific notation
What is the absolute value of each number 2 1/3
what does aroma mean plz help
what is the main role of the westerlies