genesisrosa13
genesisrosa13 genesisrosa13
  • 25-11-2020
  • Mathematics
contestada

: Frank bought 5 pounds of dog food for $8.75. At this
rate, how much would he pay for 8 pounds

Respuesta :

snx2
snx2 snx2
  • 25-11-2020

Each pound is 1.75 so if you multiply that by 8 you get $14

Answer is $14

Answer Link

Otras preguntas

What is the value of x? A. 13 B. 17 C. 119 D. 169
Given the following triangle, if c = 25 and 2 A= 20°, find a.
What were the effects of the women's rights movement of the middle to late 1800s?
what is the mean of the following data value 53,71,89,10,62
How was physical evidence considered in the witch trials?
After the republic of texas foremed ,what happened?
Crash rates for teen drivers increase when teens drive
I need help please????!!!!
two kinds of a verb?
3 (2f+g+4) is equivalent to 6f+3g+12 - true or false