EwTrTw9577 EwTrTw9577
  • 22-01-2021
  • Mathematics
contestada

Molly also buys a bag of 8 apples for $3.60. Write and

solve an equation to find how much Molly paid for

each apple.

Respuesta :

shmemella shmemella
  • 22-01-2021

Answer:

each apple is 0.45

Step-by-step explanation:

$3.60 divided by 8 is equal to 0.45.

Answer Link

Otras preguntas

For the proportional relationship y=25x, what is the ratio of vertical change to horizontal change? Will the graph of the line increase or decrease? A. 25 T
1. explain how judicial review works as a check against congress. answer: 2. what are some roles that the president plays in the u.s. government? answer: 3. w
Please HELP, ASAP! Explain how the existence of ions relates to the number of electrons present in atoms of an element?
President Washington signed into law the Judiciary Act of 1789, which established the federal court system. What was the result of this act?
Siegler's model of strategy applies a(n) __________ perspective to children's cognition.
"alice purchased a new computer from compu-best, a local computer store. she used the computer for a week when the computer began to malfunction. she returned i
What is the primary storage form of carbohydrate in the body? a. ​glucagon b. ​glucose c. ​starch d. ​fiber e. ​glycogen?
When (x^2+3x+4)(x^2+2+1) is simplified what is the coefficient of the x^3 term
To what extent does one's background affect his or her perception of a given situation
Suppose an enzyme that is involved in cellular respiration is assembled by a ribosome. where will this enzyme need to be transported in order to perform its fun