mjanaem11 mjanaem11
  • 22-01-2021
  • Mathematics
contestada

if 4 pizzas cost 18 dollars how much does 1 pizza cost

Respuesta :

natacorn08
natacorn08 natacorn08
  • 22-01-2021

Answer:

$4.50

Step-by-step explanation:

Okay, this is a standar unit rate problem, so our equation is:

18 ÷ 4 = 4.5

So 1 pizza costs $4.50

Answer Link

Otras preguntas

Selecciona la respuesta correcta. En Colombia: es normal estar muy cerca de la otra persona al hablar es común usar el primer nombre de la persona las mujeres u
Separating a mixture of two liquids into its components based on their boiling points is known as: Select one: a. Chromatography b. Distillation c. Decanting d.
Create a static method called findlargest, which takes an array of integers as an input parameter and returns the array index of the largest integer in the arra
In this passage from the perils of indifference what tone does the author have towards the united states
The ninth grade class at a local high school needs to purchase a park permit for $250.00 for their upcoming class picnic. Each ninth grader attending the picnic
Please help.. I got stuck on this question please help and explain Sam earned $150 last week. Jay earned $130 last week. They combined their money and decided t
Legal medications can have risks or side effects even when they are used properly true or false ?
What is the median of the data set: 15, -2, 0, 15, 2, 12
Give three examples of objects that have gravitational potential energy
(ANSWERS ASAP PLEASE)Which process is represented by the PV diagram?