kathymperezcool2009
kathymperezcool2009 kathymperezcool2009
  • 26-01-2021
  • Mathematics
contestada

Paul buys a package of stickers for 1.50. There are 75 stickers in the package. What is theme unit cost per sticker?

Respuesta :

absor201
absor201 absor201
  • 26-01-2021

Answer:

The unit cost is: 0.02 $ per sticker

Step-by-step explanation:

Given

Total stickers = 75

The cost of 75 stickers = 1.50 (let say in $)

To determine

The unit cost per sticker

The unit cost per sticker can be calculated by dividing the total cost by the number of total stickers, so

Unit cost = 1.50 / 75

                = 0.02 $ per sticker

Therefore, the unit cost is: 0.02 $ per sticker

Answer Link

Otras preguntas

Ratio equivalent to 48:24
what write sentences including these words because friend favorite wake very each sentence mack have atleast 7 words
Which was not a feature of mercantilism? Government favored monopolies The favorable flow of gold and silver into a country Countries in fierce competitio
Doug has a bad back although he never complains about it
why can “when i heard the learn’d astronomer” be considered a product of its time?
the official religion of england during charles’ reign was a. roman catholic church. b. puritanism. c. church of england. d. quakerism.
who was the author of "man of la mancha?" nostradamus cervantes moliere shakespeare
can you simplify 846/1000
The GCF of two numbers j and k is 8.What is the GCF of 2j and 2k? Justify your answer.
the questions on their