mstarr2 mstarr2
  • 25-03-2021
  • Mathematics
contestada

one pound of cheese cost $3.98.you buy a box of crackers for $3.37 and 2.5 pounds of cheese.how much do u spend in all

Respuesta :

Nikeanna
Nikeanna Nikeanna
  • 25-03-2021

Answer:

13.32

Step-by-step explanation:

ye

Answer Link
Jasten
Jasten Jasten
  • 25-03-2021

Answer:

$13.32

Step-by-step explanation:

Half a pound cheese is $1.99.

3.98 / 2 = 1.99

2 pounds of cheese is $7.96

3.98 x 2 = 7.96

2 1/2 pounds of cheese is $9.95

3.37  = 9.95 = 13.32

Answer Link

Otras preguntas

Based on what you know about the six types of infectious agents, what type of agent do you think was plaguing Anna explain your reasoning
Given a polynomial function f(x), describe the effects on the y-intercept, regions where the graph is increasing and decreasing, and the end behavior when the f
How are the Pacific’s low islands distinct from the high islands?
I need the correct answer
Adjectives that describe a zombie
Which sentence is punctuated correctly? Without water - the plant will die.
what were union soldiers called?
President george w. bush's actions in sending american troops to afghanistan and iraq illustrated the presidents constitutional power
Most interest groups are formed because members want
the product of two rational numbers is 1.5. Their sum is 3.5. What are the two numbers?