robinink88
robinink88 robinink88
  • 22-11-2016
  • Mathematics
contestada

A 16-pound turkey cost $13.60. What was the cost per pound?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 22-11-2016
85cents per pound :) do 13.60 ÷ 16 = 0.85
Answer Link
StrawberryOwl
StrawberryOwl StrawberryOwl
  • 22-11-2016
.85 cents per pound.  I divided the price by the weight.
Answer Link

Otras preguntas

What type of fermentation takes place in your muscles when you exercise vigorously?
Complex numbers are often used when dealing with alternating current (AC) circuits. In the equation V = IZ, V is voltage, I is current, and Z is a value known a
Tanya’s swim club increased their $29 membership fee by $6 a year. What is the approximate percent increase in the membership fee? A.The approximate percent in
What are some examples of geologic activities that happen at the margins of tectonic plates?
how did the Doolittle raid help boost American morale?
what is the total and average of 4, 6, 8, 5, 7?
A post card collector has 1,230 postcards if she displays them on pages that hold 6 cares each how many pages does she need ?
What is 24.678 rounded to two decimal places
1/2(4x−5)+52=10 x= A:5 B:8 C:12 D:20 3/4k+3/8k=12 k= 1.4x+2.6x=−16 X=-13 X=-4 X=-48 X=19 1/3(3+2x)−1=10 A:x= 6 2/3 B:x=15 C:x=20 D:x=5
Hi, prove that (AXB).(CXD)+(BXC).(AXD)+(CXA).(BXD)=0