tys2ochiyahc tys2ochiyahc
  • 23-11-2016
  • Business
contestada

hi im so confused :

Lester Co. produces toys kites. It has a fixed cost of $62,150. If the selling price per unit is $9.50 and the variable cost per unit is $6.25. The breakeven point is:

Respuesta :

pkmnmushy
pkmnmushy pkmnmushy
  • 01-12-2016
Let me help you like this: if 
Revenue = 9.5x
and Cost = 6.25x + 62150
Then 9.5x = 6.25x + 62150
If you solve for x then you will have the answer

Answer Link

Otras preguntas

Identifying Responsible Parenting Match the term to the appropriate characteristic of responsible parenting.
In triangle ABC, a=√2, b=1, and measure of angle a=90. Find the measure of angle B.
The price of a t-shirt is 50$. If you buy 4 shirts, you will get 10% discount. How much do you have to pay if you buy 8 shirts?
Quick Help Spanish: What are the communication elements in this cartoon? Ahem: What is the receiver, what is the sender, the message.
What is the distance between the points (14, -18) and (-8, -18) in the coordinate plane?
what is the answer for this question
which of the following are examples of personal nonpharmaceutical interventions
please choose all the statements that are TRUE!
Hello can someone please help me with this.
given g (x) = -x -2, find g (-5)​