marinakireeva marinakireeva
  • 21-06-2021
  • Mathematics
contestada

You can buy a package of 3 paper towel rolls for $12 or a package of 9 paper towel rolls for $18 dollars.
Which option is cheaper?

Respuesta :

jellooo26 jellooo26
  • 21-06-2021
The package of 9 paper towel rolls for $18 are cheaper since
12/3= $4 for EACH paper towel
18/9= $2 for EACH paper towel
Answer Link

Otras preguntas

If an atom loses two electrons what charge will it have ? +2 -1 +1 -2
Angles of elevation and depression
Use the data below to test the following claim. A used car dealer says that the mean price of a three-year-old sport utility vehicle (in good condition) is $20,
The more you look at your first paragraph, the more you think you need to reframe it. You’ve redrafted it in the following way: "With a few easy steps, you can
Threa consecutive integers have a sum of 30. Which equation can be used to find x, the value of the smallest of the three numbers?
The play hamlet choose yo be preformed is purposefully chosen ?
Ethical design refers to...A. a set of rules for what types of fonts and pictures you can use on a website.B. a list of decisions your company must answer befor
Which of the following statements about the percentiles for the standard normal distribution are correct? A. The 90th percentile is approximately –1.28 B. The 1
How many solutions does this system have? X-y=-4 3x+y=8 O one O two O an infinite number O no solution
De los 145 estudiantes matriculados enuna escuela, solo 58 fueron a la excursión.Qué porciento de la matrícula asistió a laexcursión?​