alekiannchihuahua628 alekiannchihuahua628
  • 21-06-2021
  • Mathematics
contestada

A 15-day supply of vitamins costs $1.74, what is the price in cents per day?

Respuesta :

reinhard10158
reinhard10158 reinhard10158
  • 21-06-2021

Answer:

it costs 12 cents per day.

Step-by-step explanation:

15 days cost $1.74

1 day then costs 1.74/15 = $0.116 ≈ $0.12

Answer Link

Otras preguntas

-499" is to the __________ of "-500" on a number line​
A tank originally contains 100 gallon of fresh water. Then water containing 0.5 Lb of salt per gallon is pourd into the tank at a rate of 2 gal/minute, and the
2. When the plastic sheet is pulled down (inhalation), what happens to the pressure in the plastic bottle?​
Given that the initial rate constant is 0.0110s−1 at an initial temperature of 21 ∘C , what would the rate constant be at a temperature of 150. ∘C for the same
A box of chocolates contains hard-centred and soft-centred chocolates in the ratio 5 : 2. If there are 49 chocolates in the box, how many are hard-centred and h
3. Assume that the likelihood of a child under the age of ten watching PBS is 0.76. Three children are chosen at random. Use the binomial formula to calculate t
A restaurant hands out a scratch-off game ticket with prizes being worth purchases at the restaurant. The back of the ticket lists the odds of winning each doll
How is it possible for organisms to undergo both punctured equilibrium and gradualism?
Find the area of the figure. ​
Questions, are all in picture, please solve