ajsowjjdo ajsowjjdo
  • 25-07-2021
  • Mathematics
contestada


A package of 3 pairs of insulated gloves costs $26.07. What is the unit price of the pairs of
gloves?

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 25-07-2021

Answer:

8.69 per pair

Step-by-step explanation:

Take the total cost and divide by the number of pairs

26.07 /3

8.69 per pair

Answer Link
MojaMakes
MojaMakes MojaMakes
  • 25-07-2021
The answer would be $8.69 because you divide the total price by the number of items you have
Answer Link

Otras preguntas

What kind of pattern do you notice with the structure of DNA? For example, what pattern do you see with the rails and rungs of the ladder structure?
which statement best describes the status of Egyptian women
35 points please help!!!!! :(
which symbols corectly relates to 55?35
write the number in two other forms 8.517
Two lines intersect in more than one point always sometimes or never?
Round 126 to the nearest ten
When a pendulum is at the midpoint of its oscillation, hanging straight down, which statement is true? a. Both kinetic energy and potential energy are at their
1/8y as an algebraic expression
what are product game boards