ortiz107232 ortiz107232
  • 25-08-2021
  • Mathematics
contestada

if you buy 5 bananas for 3 dollars how much do you pay for one

Respuesta :

mkhan27 mkhan27
  • 25-08-2021

Answer:

One banana costs $1.66.

Step-by-step explanation:

You divide 5 by 3 and you get 1.66666666667, but its long so we have to shorten it. When you shorten the amount you get is 1.66.

Hope this helped! :D

Answer Link

Otras preguntas

What is called Consumer Equilibrium ?​
Peter Brown has lived in his home since he was a child. Now the department of parks and recreation wants to tear down his neighborhood to build a park. A govern
What is called Consumer Equilibrium ?​
help me plz I need it
Determine the output logic-levels(boolean-levels) for XNOR if the two-inputs are inverted?​
I want a way to solve such a problem​
True or False. When Isaac’s father was a 100 God changed his name from Abram to Abraham.
solve it will mark brain list​
Consider the following data that gives the quantity produced and unit price for three different goods across two different years to answer the question that fol
What is ironic about how Janina obeys her father’s orders not to smuggle with Misha? HELPP MEEEEEE PLZZZZZZZZZ!!!!!!!!!!!!!!!!!