clarkdenya clarkdenya
  • 22-10-2021
  • Mathematics
contestada

At a fabric store, Mrs. White spent $24.50 for 3 1/2 yards of fabric. How much money did each yard cost?

Respuesta :

misskate716 misskate716
  • 22-10-2021

Answer:

7

Step-by-step explanation:

total cost/total yards=cost per yard. $24.50/3.5=7

Answer Link

Otras preguntas

Is 30/5 an integer number
Which of the following is the functional unit of a myofibril? a. sarcomere b. myofilament c. sarcolemma d. endomysium
Solve each exponential equation by using properties of common logarithms. When necessary, round answers to the nearest hundredth. 7(^3x) - 1 = 5(^x - 1) A. x ≈
The chart shows demographic information. What is the most likely cause of Japan’s negative population growth factor? high life expectancy low fertility rate
A war begins between two countries, causing a need for thousands of new workers to produce uniforms and weapons. What factor that affects the labor market is re
What type of tissue shortens to perform its function?
In the alveoli, you would expect to find the alveolar: a. PO2 greater than the capillary PO2 before exchange. b. PCO2 greater than the capillary PCO2 before exc
How do your peer relationships affect your overall health status?
What is Famous Last Words by Katie Alender about?
Which formula can be used to determine the total number of different eight-letter arrangements that can be formed using the letters in the word "CLIMBING"?