avanahhsbae
avanahhsbae avanahhsbae
  • 22-10-2021
  • Mathematics
contestada

Peter brought 8 lemons for 6 dollars each lemon was the same price what was the cost for 1 lemon.

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 22-10-2021

Answer:

75 cents

Step-by-step explanation:

We can use a ratio to solve

8 lemons      1 lemon

------------- = ------------

6 dollars        x dollars

Using cross products

8x = 6*1

8x = 6

Divide by 8

8x/8 = 6/8

x = .75

One lemon costs .75

Answer Link

Otras preguntas

The Addition of Area Postulate states that the areas of polygons that make up an irregular shape can be added together to determine the area of the irregular sh
Why are chromosomes important? They produce food for a plant cell. They play a role in cell division. They provide energy to the cell. They pass molecules t
The Enlightenment was _____.
15. Find the measure of angle G * 15) F 156° G H​
How much time is needed to produce 480 joules of work if 80 watts of power is used
what is the surface area of the hemisphere
27.12-(4.8²-2×2)Help can u also sent with solution​
preparedness also seems to be involved in _______. a. short-term learning b. long-term learning c. instrumental learning d. None of the above
How many​ flowers, spaced every ​in., are needed to surround a circular garden with a 125 ​-ft ​radius? Use 3.14 for pie.
Find the value of x in 2(x+1)=10​