darivelasquezavelar darivelasquezavelar
  • 22-11-2021
  • Mathematics
contestada

The cost of using a game facility is $1 for every 12 minutes. Talisa writes the function for the cost per hour as

Respuesta :

jasminet0974 jasminet0974
  • 22-11-2021
m=minutes
h=hours


$1 + 5m
Answer Link

Otras preguntas

Ann made a 3 -step staircase using 18 toothpicks as shown in the figure. How many toothpicks does she need to add to complete a 5 -step staircase?
Besides annelids, segmentation is also seen in _____. arthropods mollusks flatworms vertebrates
find the missing length for the pair of similar figures.
If four times a number plus 3 is 11, what is the number?
Pentane with molecular formula C5H12, exists in three isomeric forms. One shows linear carbon chains, another has one -CH3 groups present on the third carbon at
Describe some ways to inform yourself about current political issues
Dramatic irony means that a. the cosmos, state, family, and individual follow the same pattern. b. the audience knows something the character or characters do
Rust on weathered rocks is caused by _____. saltation oxidation hydrolysis abrasion
The Supreme Court case Regents of the University of California v. Bakke involved which concept?
Explain the role a pharaoh played in a theocracy.