ashlynforster ashlynforster
  • 23-11-2021
  • Mathematics
contestada

Sweet Treats Bakery sells gourmet cookies. If three gourmet cookies cost $7.95, then
how much will it cost to buy 10 cookies?

Respuesta :

claracrimson
claracrimson claracrimson
  • 23-11-2021

Answer:

$26.50

Step-by-step explanation:

7.95/3=2.65

2.65*10=26.5

Answer Link
prahladkutty9
prahladkutty9 prahladkutty9
  • 23-11-2021

Answer:

$26.50

Step-by-step explanation:

If 3 cookies are 7.95, we can do 7.95/3 to find the cost of 1 cookie.

1 cookie is 7.95/3 = 2.65.

Now, we can find the cost of 10 cookies by simply multiplying 10 to the cost of 1 cookie, which is 2.65*10 = 26.5.

10 cookies will cost $26.50.

Answer Link

Otras preguntas

What is (3a to the power of 2) times (4a to the power of 5) times (4a to the power of 2 plus b to the power of two)
how do you write 159 million million million
Where were 66 Americans held hostage for 444 days in the late 1970s? Afganistan Egypt Iraq Iran please help
How do you write 26,373 in scientific notation?
System of equations PROBLEM/QUESTION: A school band ordered hats for $3 and large T-shirts for $5. They bought 150 items in all for $590. Graph a system of eq
can you help me on problem 2 of poetry I want to plant some flowers to brighten up my lawn; I'll sit and watch for hours, the pretty, bursting blooms. I'll star
34 divided by what equals 17
what is the zero for 2x2-7=4
Analytical writing breaks down a process or situation into its ______. essence parts overall impact
What is another way to say " The reason i'm asking you this because..."