bellanicoletti
bellanicoletti bellanicoletti
  • 26-01-2015
  • Mathematics
contestada

If 6 dollars is the cost of 2 cans of tuna, what is the unit rate

Respuesta :

sheiilaa
sheiilaa sheiilaa
  • 26-01-2015
6/2 is 3 dollars per can of tuna
Answer Link
NekoKeying
NekoKeying NekoKeying
  • 26-01-2015
It would be $3. Since two is for 6, you divide 6 by 2 and get 3.
Answer Link

Otras preguntas

PLEASE HELP5. Which of the following is true for both gas planets and terrestrial planets? (Points : 3) A) They have rings. B) They rotate in the sa
How do you say "easy points" in spanish?
A mover hoists a 200 kg piano from the ground to a height of 10 m using a single pulley. What was the change in the pianos energy? a. 20j b. 200j c.
x and y table for y=x+2
Which is the hottest layer of the Sun’s atmosphere? A.photosphere B.chromosphere C.corona D.radiative E.convective
How did industrialization contribute to city growth?
How do tribute and neutral rights affect shipping?
Any variation that can help an organism survive in its environment is called a(n):
each interior angle of a regular polygon measures 156°. how many sides does the polygon have?
What is the main cause of seasonal changes on earth? A. the rate of earth’s rotation B. the speed of the moon’s revolution around earth C. the distance betwe