kayleec9345211
kayleec9345211 kayleec9345211
  • 21-04-2022
  • Mathematics
contestada

Sally bought a soft drink for 4 dollars and 8 candy bars. She spent a total of 28 dollars. How much did each candy bar cost?​

Respuesta :

iammlina14 iammlina14
  • 21-04-2022

Answer:

$3

Step-by-step explanation:

If the soda was $4 and she spent a total of $28

then you do 28-4 to get the amount she spent on candy bars so 28-4 is 24 and divide 24 by 8 and you get 3

Answer Link

Otras preguntas

Could a vector ever be shorter than one of its components? Equal in length to one of its components? Explain.
Multicellular organisms can be organized into what other levels?
there ate 4 more oranges than apples in the fruit bowl, there ate 5 more apples than bananas. there are 2 bananas. how many of each type of fruit is in the b
The farmer's market has a total of 98 tents.  the ratio of food tents to retail tents is 9:5.a. Write a system of linear equations that represent this situation
What is a medial moraine, and how is it formed?
The scientific term for a living thing is
jessie sorted the coins in her bank. she made 7 stacks of 6 dimes and 8 stacks of 5 nickels. she then found 1 dime and 1 nickel. how many dimes and nickels does
Why did the Marbury v. madison case happen?
in ancient China, many aspects of life were ruled by the___ of Confucius.
What could you call an unemployed movie star