ConradoQ174554 ConradoQ174554
  • 25-10-2022
  • Mathematics
contestada

a gallon of ice cream costs $4.76. How much does it cost per quart? There are 4 qts per gallon.

Respuesta :

MakynleeC509212 MakynleeC509212
  • 25-10-2022

There are 4 quarts in a gallon so the price of one gallon that they have given us has to be split into four so $4.76/4 =$1. 19/quart

Answer Link

Otras preguntas

Why did William Pitt The Younger introduce the Reign of Terror?
how can we solve water pollution?
Which three ordered pairs complete the table to give solutions of the equation y = x – 7?  A.(3, –10), (0, –7), and (3, 4)  B.(–3, –10), (0, –7), and (3, –4)  C
how did the Soviet Union's foreign policy goals contradict one another ?
what is the degree measure of the acute angle formed by the hands of a 12-hour clock that reads exactly 1 o'clock?
who is the only person that can break a tie in the senate
What is the solution to the equation? 1 minus z/5=9 Answers: A. z = 50
What two numbers add to equal -11 and multiply to equal 28?What two numbers add to equal -20 and multiply to equal 51?What two numbers add to equal -5 and multi
the problem says find equivalent expressions that have the LCD picture of problem below
what is 3/8 times 2/9? Answers: A 5/17 B 5/12 C 1/17 D 1/12