Aiesha
Aiesha Aiesha
  • 24-02-2015
  • Mathematics
contestada

Which is the better buy?
12 bars of soap for $10.00 or 5 bars of soap for $4.00

Respuesta :

BrainacHead
BrainacHead BrainacHead
  • 24-02-2015
5 Bars of soap for $4.00 Why? Because you if you buy two it cost $8.00 or buy three pack and you'll get 15 for $12.00
Answer Link
jonese1
jonese1 jonese1
  • 24-02-2015
It is cheaper to buy 2 5packs because your total will be $8 not $10 so you end up saving $2 a dollar per pack
Answer Link

Otras preguntas

Which organelle is considered the control center of the cell or the "brain" of the cell? It contains all the DNA or the instructions to carry out the function o
What is the primary purpose of the leaves of a plant? helps to disperse plant seedsmake food for the plantprotects the plant from too much sunlightshields the p
What color was the filter used in the experiment? A.blue B.purple C.yellow D.black
2 What is one of the solutions to the following? 5x + 6 < -9​
Given the two dilated figures, what is the length of AB
Write 3 different equations for 19 xxxxxxx equals 40
Read article then give me 2 facts and a question you have for the author about birds.
Kelsay Corporation has provided the following contribution format income statement. Assume that the following information is within the relevant range. Sales (9
How do you make "one" disappear?Trick question
Indicate the unit of measurement that scientists use for each of the following measurements: Force: Acceleration: Velocity: Mass: