supermimi7613 supermimi7613
  • 23-06-2017
  • Mathematics
contestada

Choose the expression that could be used to solve this problem.davin spent $8.40 for gasoline. he saw gas priced at $1.40/gal and $1.60/gal. how many gallons could he have bought at either place?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 23-06-2017
$1.40 • y = $8.40 I hope that helps
Answer Link

Otras preguntas

During his trip to the United States, Alexis DE Tocqueville observed that Americans
What is the value of 27 + 3s? Let s = 12.
Which statements about the number properties are true? Choose all answers that are correct. A. The associative property applies to multiplication. B. The commut
what are 3 things that Diocletian and Constatine are important/famous for? Please list 3 things for each!!!
Characteristics of renaissance art on Cupid by Michelangelo?
The Supreme Court must reach a unanimous decision for a ruling to be valid. A. True B. False
What two things are involved in a nerve impulse?
how can an argument be made that an arms build-up-might lead to peace
What impact did Sinclair’s book have on the era of Progressive reform?
After 1965, black civil rights leaders found it difficult to A. protest the Vietnam War. B. now support Hispanic rights in the United States. C. achieve econom