shaychai
shaychai shaychai
  • 23-06-2017
  • Mathematics
contestada

What is the rate $2.50 for 10 items, as a unit rate?

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 23-06-2017

divide 2.20 by 10

2.5/10 = 0.25 per unit


Answer Link

Otras preguntas

PLZ HELP ME FASTTTT Which phrase is a translation of the expression shown? 4/7d-7 A)4 times d plus seven B)seven-fourths of d minus C)four-sevenths of d minus s
The angle between the incident ray and reflected ray is 90°. Calculate the angle of incidence and the angle of reflection.​
HELP TIMED QUESTION divide (4x^4-2x^3+2x^2+4x-7)/(x-4)
What is the central idea of this text. Love and pain are the main ideas of this story. You must remember that any mother, wherever she is from and whatever reli
Correct the sentence:_-"Milk is preferable than coffee." ​
I’ll give brainlest if you answer this question correctly!
Extradition, which gives a state an opportunity to send fugitives from one state back to the state seeking them, is contained in this article. a. article three
The economy has grown by 4% per year over the past 30 years. During the same period, the labor force has grown by 1% per year and the quantity of physical capit
30. Why do doctors monitor weight? To find a cure for obesity. It can indicate overall health. Weight loss is always a good sign.
How can you stop overthinking about an incident that occurred to you?