takkellapatibrov5h0z takkellapatibrov5h0z
  • 23-08-2017
  • Mathematics
contestada

for the level 3 course examination hours cost twice as much as workshop hours and workshop hours cost twice as much as lecture hours. How much did the lectures cost per hour?

Respuesta :

meerkat18
meerkat18 meerkat18
  • 06-09-2017
You have three unknowns: examination hours, workshop hours and lecture hours. Then, we assign variables.

Let:
x - examination hours
y - workshop hours
z - lecture hours

Then, we formulate equations based on the relationships given.
x = 2y --> eq 1
y = 2z --> eq 2

Substituting eq 2 to eq 1,
x = 2(2z)
x = 4z
z = x/4

Therefore, the lecture hours cost one-fourth of the cost of the examination hours.
Answer Link

Otras preguntas

Reflective ________ is about looking back over your work, examining the output and evaluating your approach. 1. checking 2. reading 3. thinking 4. learning
How much heat, in joules and in calories, is required to heat a 28.4-g (1-oz) ice cube from −23.0 °C to −1.0 °C?
Please answer the question from the picture above:)
How much vegetables should I eat a day
Which of these statements about African slaves in America is true? Helppp meeeee
What is the third quartile of {6, 9, 16, 11, 12, 16, 5, 14, 5}
Find the log 142 round your answer to nearest thousandth
Solve the equation. 8 – 2x = -8х + 14 A) x= -1 B) x= -3/5 C) x= 3/5 D) x= 1
Write the inverse of the conditional statement. Determine whether the inverse is true or false. If it is false, find a counterexample. An equilateral triangle h
The volume of water flowing through a pipe varies directly wlth the square of the radius of the pipe. If the water flows at a rate of 80 liters per minute throu