johnquelcarter johnquelcarter
  • 23-03-2024
  • Mathematics
contestada

Which is more economical: purchasing the economy size detergent at 6 kilograms for $6.15 or purchasing the regular size at 740 grams for 60 cents

Respuesta :

stickykey stickykey
  • 23-03-2024

You can just divide price by weight to get dollars per gram of detergent.

Economy size: 6.15/6000 (remember 1kg = 1000g) = 0.001025

Regular size: 0.60/740 = 0.0008

Looks like the regular size is actually cheaper.

Answer Link

Otras preguntas

what is blazer in french??
what's 0.003 is 1/10 of what?
why was the nile river well suited for settelments
which group made p the largest social class in early civilizations?
a rectangular field has a perimeter of 500m and an area of 14400m2.  Find the lengths of the sides
How do you estimate 403,446 +396,755
A map measuring 60 cm by 25 cm is reduced twice in the ratio 3:5. Calculate the final dimensions of the map.
During what period did Egypt reach the height of its power
Help me, pls! Look at this picture!
Least from least to greatest 1/5, 0.1, -1/2, -0.25, -0.3