terryevans911owpub1 terryevans911owpub1
  • 23-09-2017
  • Mathematics
contestada

the local store is having a sale on ground beef- $10 for 3 pounds. sylvia needs 12 pounds of meat to make 50 hamburgers. how much will the ground beef for each hamburger cost?

Respuesta :

texaschic101
texaschic101 texaschic101
  • 23-09-2017
10/3 = x / 12.....$ 10 to 3 lbs = $ x to 12 lbs
cross multiply
3x = 120
x = 120/3
x = 40....so it is gonna cost Sylvia $ 40 for the meat.

she plans on making 50 burgers......40 ($ worth of meat) / 50 (burgers)  = 
0.8....so for each burger, the meat will cost 0.80 or 80 cents <==
Answer Link

Otras preguntas

What legacies of the french and indian war led the british to demand more from its american colonies?
Russia established supremacy in eastern europe under the leadership of __________.
What were two results of the boxer rebellion?
When is the net force on an object equal to zero?
Which is the BEST description of the difference between primary and general elections?A)Primary elections are used by the Democratic Party and general elections
A company pays its commercial agents 5% of any deal. What should the value of a deal be for the agent to earn $2000?
How do you convert a whole number to a percentage?
what is the first step you would take when troubleshooting an external network, such as an internet connection issue?
"how few colors can be used so that each room is painted a color so in which no two adjacent rooms are the same color?"
Cross-sectional views of an artery and of a vein are shown here. identify each on the lines