kekewold7730 kekewold7730
  • 21-11-2017
  • Business
contestada

Refer to table 13-12. what is the fixed cost of production at betty's bakery?

Respuesta :

nobillionaireNobley
nobillionaireNobley nobillionaireNobley
  • 04-12-2017
Fixed cost = Total cost - Variable cost.

Given that the variable cost is $13 and the total cost is $38 when 1 unit of good is produced, then

Fixed cost = $38 - $13 = $25.
Answer Link

Otras preguntas

5x + 2y =12 - 6x - 2y = - 14
What does a semicolon in math mean
The quotient of 18 and n
what unit would you to measure the weigh if a chair
What caused Jacob to take his family to Egypt? A) a drought B) a plaque C) a famine D) a revolt
Of these five states, which were free states? Kansas, Iowa, Illinois, Tennessee, Missouri
What is a barrier island? A. A ridge of sand that forms between the mainland and an island connecting the island to the mainland B. A long ridge of sediment th
convert 3 7/8 to a fraction notation?
If you work an 8 hour shift on each weekend day and take two weeks off during the year, how many hours will you work in a year?
How can I use number patterns to find the lcm of 120 and 360