lele39 lele39
  • 23-01-2016
  • Mathematics
contestada

Samuel buys 3 3/4 feet of lumber for a shelf. The lumber costs $ 2.25 per pound how much did Samuel pay?

Respuesta :

johncheryl98c
johncheryl98c johncheryl98c
  • 23-01-2016
Samuel pays $8.34 
a way you can figure this out is:
3 times 4 plus 3 and your answer comes out to 15 
then: 15 divided by 4 and that equals 3.75
now: 3.75 times $2.25
Answer Link

Otras preguntas

Walter chrysler sells car engines. He receives a 11% commission on the first $50,000 in sales and 17% on anything over $50000. He had a good month and sold $225
I need help on this, I don't get this
PQ is equal to RQ so b=?
what does predicate mean in english?
Answer this question: -12d- 6= -2(d+3)- 10d
what was charlemanges goal
Marc eats an egg sandwich for breakfast every morning and a big burger for lunch every day. The egg sandwich has a total of 250 calories. If Marc has 5,250 calo
write the equation of the line in slope intercept form .
Choose the best answer. What is the value of the expression x + (-y) when x = 1.2 and y = -10.72 -9.5 11.9 -11.9 9,5
What are non-examples of wage and salary?