takaylgayle137 takaylgayle137
  • 22-04-2018
  • Mathematics
contestada

Rhonda bought 1 3/5 pounds of peaches for $0.60 at 3 and 1/2 pounds of apples for $1.75 which fruit cost more per pound

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 22-04-2018

[tex]1 \dfrac{3}{5} lbs = \dfrac{8}{5} lbs[/tex]
[tex]3 \dfrac{1}{2} lbs = \dfrac{7}{2} lbs[/tex]

Peaches =
[tex]0.6 \div \frac{8}{5} \\ = 0.6 \times \frac{5}{8} \\ = 0.375[/tex]

Apples =
[tex]1.75 \div \frac{7}{2} \\ = 1.75 \times \frac{2}{7} \\ = 0.5[/tex]

Answer: Apples cost more per pound.

Hope this helps. - M
Answer Link

Otras preguntas

The splinter was buried deep inside her fingertip. To extract it, she would need to find a pair of tweezers and keep a level head. Which of the following phrase
Please Help me with these and Thank You
In pea plants the allele for round seeds (R) is dominant and the allele for wrinkled seeds (r) is recessive. Under what conditions would we observe wrinkled see
Wireless, high-speed internet is provided for free in the airport of the city of communityville. at first, only a few people use the service. in this case, the
Simplify and state the excluded values for P+4/p^2+6p+8
which is an advantage of joining an interest group rather than a political party? A. The opportunity to become a candidate. B. The ability to represent broad
I need help on this problem
Which statement best describes the expression 3+2 divide y
What is the primary industry in Nova Scotia? mining manufacturing fishing ranching
1. Write a paragraph that explains what it means to be a good citizen.